«Ημερίδα - Ψηφιακό Σχολείο - Ρόδος 2016»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Δημοτικό Σχολείο Λάρδου, με υπεύθυνο - συντονιστή οργάνωσης και επιμόρφωσης, το Διευθυντή του, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και την ομάδα εργασίας «NEW MEDIA IN EDUCATION AND MEDIA LITERACY» του εργαστηρίου «ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΣΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ΤΟΥ Π.Τ.Δ.Ε. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, στα πλαίσια της δια βίου μάθησης και της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών, θα πραγματοποιήσει στη Ρόδο Δημοκρατίας 1, στο χώρο του Πανεπιστημίου Αιγαίου «Κτίριο Κλεόβουλος», την Τρίτη 17/05/2016 και από ώρα 09:00 έως 13:15, επιμορφωτική ημερίδα (εργαστηριακή) με θέμα «Σύγχρονο, Ψηφιακό Σχολείο - Ρόδος 2016».
      Η επιμορφωτική ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, Α/θμιας εκπαίδευσης, των σχολείων της Νήσου Ρόδου.
   Κατά τη διάρκεια της επιμορφωτικής ημερίδας θα γίνουν τρία εργαστήρια (Επαυξημένης Πραγματικότητας, eTwinning και Διαδραστικού Πίνακα) με σκοπό την παρουσίαση νέων διδακτικών μέσων καθώς και τρόπων αξιοποίησής τους στη διδακτική πράξη.
    Η προεγγραφή για την ημερίδα είναι απαραίτητη για την ομαλή καθώς και εποικοδομητική λειτουργία της και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Γι' αυτό σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε την αίτηση συμμετοχής σας και να την αποστείλετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση (κατά προτίμηση, dimlardou@sch.gr) ή με φάξ (2244044451) μέχρι την Παρασκευή, 22 Απριλίου 2016.
    Προσοχή, κάθε σχολική μονάδα μπορεί να στείλει αιτήσεις για έως δυο εκπαιδευτικούς, σε κάθε άλλη περίπτωση οι αιτήσεις δε θα γίνονται αποδεκτές!
    Κατά τη διάρκεια της επιμορφωτικής ημερίδας, οι συμμετέχοντες θα έρθουν απαραιτήτως με το Laptop τους - για το εργαστήριο της επαυξημένης πραγματικότητας θα πρέπει να έχουν κάνει εγγραφή στους ιστότοπους Zooburst και Layar, σχετικές οδηγίες στη διεύθυνση http://dim-lardou.dod.sch.gr/rhodes2016/epafks_staf2.html - και θα παραλάβουν φάκελο του εργαστηρίου της ημερίδας και βεβαιώσεις παρακολούθησης. Το ψηφιακό υλικό της ημερίδας θα αναρτηθεί στον ιστότοπο του Δημοτικού Σχολείου Λάρδου (http://dim-lardou.dod.sch.gr/rhodes2016) και θα είναι προσβάσιμο σε όλους/ες.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ - Προτεινόμενη ανάλυση οθόνης 1600x900. Λήξη Πρόσκλησης σε: